Hazır rulo çim nasıl biçilir?

Hazır Çimler, toprağa bağlandıktan sonra (Uygulamadan 7-14 gün sonra) biçilmeye başlanır!

Zümrüt Hazır Çimler, çeşidine bağlı olarak, ideal boy 3-5 cm aralığında biçilmiş şeklinde sizlere teslim edilir.

Ancak ilk biçim, yüksek yapılmalıdır. Biçim yüksekliği, çimin 1/3 den fazla olmamalıdır. Çimler 8-10 cm gibi çok boylanmışsa, birden 4-5 cm boyda biçilmemelidir. 1-2 gün ara ile azar azar biçilmeli ve ideal boyuna kademeli olarak düşü rülmelidir.

Biçim sıklığı, çimin büyüme hızına göre yapılmlıdır. Gübreleme sonrası, ilkbahar-sonbahar ve yağışlı havalarda da çimin boylanması hızlanır. Dolaysıyla bu dönemlerde çimler daha sık biçilir. Yazın sıcak havalarda çimin boylanması yavaşlar. Kısaca çim boylandıkça biçilmelidir, asla sadece hafta sonu veya haftanın belli günü şeklinde düşünülmemelidir. Biçim, çimin sıklaşması ve güzel görünümü için çok gerekli bir işlemdir.

Biçme sırasında çimin yaprakları kuru olmalı, yaz döneminde akşam serinliğinde biçilmeli ve ardından sulanmalıdır.

Çim biçme makinasının bıçakları sık sık kontrol edilmeli ve bilenmelidir. Kör bıçaklar çime zarar verir. Çimlerin sararmasına hatta kurumasına neden olabilir!

Gübreleme

Çim, sık biçimden dolayı besin kaybına maruz kalan bir bitkidir. Dolaysıyla doğru ve düzenli gübreleme gerekmektedir. Sağlıklı ve güzel görünümlü çim için gübreleme şarttır. Başta ilkbahar olmak üzere, çimin aktif büyüme dönemlerinde dengeli NPK, mineral ve organik madde içeren ExtreGreen gübresini 100 m2 ye 5 kg dozda, 30-45 günde bir uygulanmalıdır.